אז מתי עושים ברית מילה? מה קורה אם התאריך נופל על חגים ומועדים? כיצד נוודא שבריאות התינוק מאפשרת טקס ברית מילה? התשובות כאן.

לו היו שואלים אותנו בחידון אקראי השאלה הבאה: מתי עושים ברית מילה, סביר להניח שרובנו ככולנו היינו עונים בצורה מהירה וברורה. התשובה שלנו תהא נכונה ברוב המקרים.

אבל לו היו מוסיפים ושואלים אותנו באותו הקשר – האם תאריך הברית הוא שרירותי? מתי בכלל מתחילים לספור את שמונת ימי המילה? עד איזו שעה ביום הברית חייב הטקס להיערך? אילו אירועים דוחים ברית מילה ועוד – האם גם אז נדע כולנו לענות באותה מהירות והחלטיות?

סביר להניח שלא.

על מנת שנוכל לענות על השאלות, ואם ירצה השם, נגיע אנו לשמחת ברית מילה במשפחתנו או אצל חברינו הקרובים, כאשר אנו יודעים בדיוק את התשובות לשאלות – אני כאן בכדי לסייע.

האב הרגוע
מתי עושים ברית?

ברית מילה – מתי בדיוק?

נכון, ענינו כולנו על השאלה, ובכל זאת; התשובה לשאלה מתי עושים ברית מילה באופן כללי היא: שמונה ימים; "ובן שמונת ימים ימול לכם כל זכר לדורותיכם" – ציווה הקדוש ברוך הוא את אברהם אבינו בברית בין הבתרים; טקס השומר גם לדורות הבאים אחרינו את הקשר המיוחד שבין בורא עולם לעם ישראל.

אם כך, ברית המילה נערכת ביום שבו נולד התינוק בשבוע שלאחר מכן, היום השמיני לחייו. מניין הימים לברית מתחיל משעות היום (לפני שקיעת השמש) הראשון לחיי התינוק. לצורך המחשה, תינוק שנולד ביום א' בשעה 11:30 יימול ביום א' שבשבוע הבא. עד כאן אין בעיות.

ומה קורה אם נולד התינוק לאחר השקיעה?

במידה וכך הדבר, יימול הילד בשעות היום של היום התשיעי לחייו; אם למשל, נולד התינוק ביום א' בשעה 19:00, תיערך הברית ביום ב'.

מהי ההגדרה של שקיעת יום?

התשובה היא: כוכבים. נולד התינוק לפני צאת הכוכבים? זהו היום הראשון בספירת ימי המילה. חשוב כמובן לזכור ששעות השקיעה משתנות בהתאם לשעוני קיץ וחורף.

מה קורה אם התינוק נולד ממש בזמן יציאת הכוכבים? כאשר קיים ספק, ההלכה אומרת לקיים את הברית ביום התשיעי לחיי התינוק, על מנת להבטיח כי הגיע ליום חייו השמיני.

ברית מילה – בכל מצב?

כמובן שלא. שאלת מועד ברית מילה תקפה בדיוק עבור מקרים מסוימים הדוחים אותה.

בריאות התינוק היא מעל לכל; כפי שאמרתי, ברית מילה ביום השמיני לחייו תקפה למצבים שגרתיים של תינוק בריא. לכן, תינוק הסובל מצהבת נגיפית, המופיליה (אי קרישת דם), תינוק שנולד כפג ו/או תינוק הנמצא בתת-משקל – כל אלה דוחים את מועד הברית, עד אשר יקבע הרופא שלכם כי התינוק כשיר לעבור ברית מילה.

ומה עם קיום ברית מילה בחגים ומועדים? בריתות מילה נערכות גם בשבתות וחגים, לרבות יום הכיפורים ותשעה באב, כל עוד קיימים התנאים של תינוק בריא, וכל עוד לא מתבצע חילול שבת בקיום הטקס ולא ילדה האם בניתוח קיסרי.

מתי עושים ברית מילה – פשוט שאלו אותי!

החישובים בלבלו אתכם? לא בטוחים לגמרי מתי עושים ברית? פשוט דברו איתי.

אוכל בשמחה ובאהבה גדולה לסייע לכם בפתרון מהיר של הסוגיה, כל שאלה שערערה את בטחונכם לגבי התאריך המדויק ושאר התלבטויות.

אני איתכם.

ד"ר אליעזר שוחט – למעלה מ-40.000 בריתות במשך כ-40 שנות ניסיון.  

ברית לנכדו של שמעון פרס
ברית מילה לנכדו של  שמעון פרס

ד"ר שוחט הינו מוהל מומלץ כבן הדור התשיעי בשושלת משפחת מוהלים ותיקה.

כמוהל מוכח ששימח עשרות אלפי בני משפחה, אתם בטוחים שהשקט שלכם וביטחון התינוק נמצאים בידיים המיומנות ביותר.

 

חושבים שהמאמר מביא תועלת? שתפו את היקרים לכם:

פייסבוק
טוויטר
לינקדין
ווטסאפ
דילוג לתוכן